17. veebr 2008

Roheline kartul on mürgine

Kuigi tegu on vanarahvatarkusega, siis järjest linnastuvale noorrahvale on ilmselt kasulik seda aeg-ajalt meelde tuletada. Seekord võttis harimistöö ette Postimees.

Mõned lõigud:
  • Põllumajandusteadlane Viive Rosenberg Eesti Maaviljeluse Instituudist kinnitas, et rohekaks tõmbunud kartulid on tervisele kahjulikud, sest sisaldavad mürgist solaniini. Maitselt on sellised kartulid kibedad.
  • Toitumisteadlane ja arst Mai Maser ütles, et solaniin mõjub närvisüsteemile, juba päris väike kogus võib põhjustada üldärritust.

    «Algul võib solaniini sisaldava rohelise kartuli söömine põhjustada mao valulikke kokkutõmbeid ehk kõhuvalu, hiljem, kui see aine juba imendub, ka peavalu ja kõhulahtisust,» selgitas Maser.

    Solaniin on looduslik mürk, selle kogus ei tohi ületada 200 milligrammi sajas grammis tootes. Aga päikese käes seisnud kartulis võib solaniini hulk tõusta kuni 500 milligrammini saja grammi kohta, tõdes Maser. «Nii suur kogus võib põhjustada närvivalusid,» tõdes ta.

    Kuumutamisel mürgine aine solaniin ei lagune, nii et roheline kartul on mürgine ka pärast keetmist või praadimist. Idanemiskohtadesse koguneb solaniini kõige rohkem. Kui kartul kipub idanema minema, soovitatakse seda enne keetmist koorida.

  • Müüt kartuli paksukstegevast toimest peab paika vastavalt sellele, kuidas ja millega kartulit süüa. Kui ujutada seda õlis ja süüa niiviisi valmistatud friikartuleid või kallata kartulisalat üle rammusa koore- ja majoneesikastmega või krõbistada kott kartulikrõpse, on kehakaalu tõus tagatud. Süüdlaseks on aga rasvased kastmed ja õlid, mitte kartul. Tervislikum on kartulit keeta või aurutada. Kartul annab vähe kaloreid ja sisaldab arvukalt vajalikke toitaineid.

Loe artiklit ja kommentaare: http://www.postimees.ee/140208/esileht/olulised_teemad/tarbija24/kasu/311720.php

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Olen üllatunud,et Rimi ketid müüvad kohutavalt palju solaniinist mürgiseid kartuleidm ja ka märksa kallima hinnaga kui teised marketid(mürk maksab ka)?Kaupmehed pole teadlikud sellest ohust,et säilitada kartuleid mitte valguse käes.Siis otsitakse pidevalt eestlaste tervise probleemi põhjuseid,siin on üks nendest silme ees,kus keegi midagi ette ei võta.Saan ka aru,sest vaevalt seal keegi keemiku haridusega on.Ka seda pole isegi vaja,sest keskkoolis räägitakse sellest.Tuleb olla ostjate suhtes hoolivam.ÄRGE KASUTAGE ROHELISI PÄEVITANUD KARTULEID;NEED ON MÜRGISED-VASTASEL JUHUL TAPATE ISE ENDA TERVIST KAUPMEESTE KAASABIL!!!!!