Olen viimase paari aasta jooksul hakanud järjest enam tähelepanu pöörama oma toitumisele. Esmalt sugenes harjumus toitu mäluda, seejärel soov valida toitainete suhu toppimise järjekorda ning seni on asi tipnenud lihasöömisest loobumisega veidi üle poole aasta tagasi.
Ilmselt tänu teadlikkuse ja tähelepanu kasvuga toitumisalastes küsimustes olen järjest enam märganud "vale" toitumise tagajärgi ka oma tervendajatöös. Senistest abivajajatest on vähemalt pooltel olnud tervise halvenemise üheks oluliseks (kui mitte põhiliseks) põhjuseks organismi kurnamine ja mürgitamine ebateadliku toitumisega.
Maailmas on liikvel ülimalt palju igasugu dieete ja õpetusi "õigest" toitumisest. Ja kindlasti paljud neist on ka kellegi jaoks sobivad, sest inimesed on kõik isesugused.
Samas on aga ka õpetusi, mis on läbinud aastatuhandete katsumused ning mida jätkuvalt kasutatakse. Kuid ka nende Tiibeti-India-Hiina õpetuste järgimisel tuleb kasutada oma tervet talupojamõistust ja sisetunnet. Mitte kõik soojalt maalt saabuvad sõnumid ei sobi täht-tähelt külmavõitu kliimasse. Näiteks peetakse Indias sibulat ja eriti just küüslauku ravimtaimedeks, mida tarvitatakse ainult haiguste korral, kuna nad suurendavad liigselt (!) seedetuld. Aga meie kliimas ja põhjamaise leige/loiu seedimisega ilma nendeta hakkama saada on üsnagi raske.
Järgnevalt toon viited materjalidele, mis mulle tunduvad olevat piisavalt selged ja "õiged", kuid veelkord toonitan sisetunde kui isikliku dietoloogi kuulamise tähtsust.
Hakatuseks soovitan lugeda, kuidas inimese keha toimib - "Keha kui laboratoorium".
Seejärel on paras uurida, mis juhtub toiduga keha läbimisel - "Toidu teekond kehas".
Kui on selge "kuidas toimib" ja "mis juhtub", siis järgmiseks on "mida ja mis järjekorras" - "Toiduainete omavaheline sobivus ja õige dieet".
Lõpetuseks sobib tänapäevane Eesti toitumisteadlaste nägemus "millal mida süüa" - "Normaalse päevase söömise üldskeem kõigile".
Ei tasu võtta endale kohe ülesandeks järgida 100% neid õpetusi. Isegi 50% võib osutuda liiga radikaalseks. Enda kohta julgeks hinnata, et suudan igapäevaselt kõigest sellest järgida max 20-30%.
Aga mõeldes nende teadmiste ja soovituste üle ning võrreldes neid oma tänaste toitumisharjumustega leiab ilmselt iga huviline võimaluse muutusteks.
HEAD TERVISLIKKU TOITUMIST!
2 kommentaari:
Tere,
tahaks lugeda seda "mida ja mis järjekorras"- "toidainete omavaheline sobivus ja õige dieet", aga see ei avane
Nüüd jälle avaneb.
Postita kommentaar